جشن نامزدی ایده آل

برای اعلام نامزدی و آشنایی بیشتر بستگان دو طرف با هم، جشن نامزدی برگزار می شود. جشن نامزدی کاملا اختیاری می باشد و قوانین خاصی شبیه به قوانین جشن عروسی ندارد. در حقیقت مهم ترین هدف جشن عروسی، معرفی خانواده ها به همدیگر و رسمی اعلام کردن وصلت میان عروس و داماد و خوشحالی و پایکوبی است. فاصله زمانی آن پیش از جشن عقد می باشد. از یک مهمانی کوچک تا مراسمی باشکوه و مجلل قابل برگزار شدن است.
زمان برنامه ریزی برای جشن نامزدی
برای برگزاری جشن نامزدی باید در آغاز ببینید که اصلا علاقه ای به برگزاری جشن نامزدی دارید یا خیر. در ادامه ببینید که رسم و رسوم خانواده هایتان به چه صورت است.
در آغاز باید بدانید که می خواهید جشنی مجلل برگزارنمایید و یا جشنی دوستانه برگزار کنید. نخستین کار نوشتن تعداد مهمانانتان است. اگر قصد دارید مهمانان بسیاری را دعوت نمایید پیشنهاد می کنیم دو سه ماه پیش از جشن برنامه ریزی تان را انجام دهید.

جشن نامزدی ایده آل


کدام یک از خانواده ها عهده دار برگزاری جشن عروسی هستند؟
آداب و رسوم گوناگونی وجود دارد که در برخی موارد برگزاری جشن بر دوش خانواده عروس و در برخی موارد بر دوش خانواده داماد است. البته اکثر اقوام ایرانی معتقدند پذیرایی بر عهده ی خانواده عروس می باشد و خانواده داماد گل و کیک را تهیه می کنند. البته در برخی موارد خانواده عروس مکان جشن را آماده می کنند و خانواده داماد عهده دار مسئولیت پذیرایی هستند. این بین شادی و خوشحالی مهم است. تمام تصمیمات با موافقت دو طرف گرفته می شود.
آیین جشن نامزدی
نخستین اتفاق فکری بین دو گروه فکری مختلف، جشن نامزدی است. بایستی با دقت در مورد این موضوع تصمیم بگیرید. برای اینکه جشنی سراسر خاطره داشته باشید از بحث در مورد مسائل جزیی پرهیز کنید.
ست لباس عروس و داماد در جشن نامزدی
می توانید رنگ کراوات و پاپیون را با لباس عروس هماهنگ کنید. در صورتی که لباس عروس رنگی خنثی دارد، رنگ کراوات و پاپیونتان را با رنگ رژ و لاک و گل عروس ست نمایید.
دکوراسیون و تزیین جشن
پیشنهاد می کنیم اگر جشنتان خودمانی است خودتان دست به کار شوید و تزیینات جشنتان را بر عهده بگیرید. از ایده های متنوع برای دیزاین استفاده کنید. اگر هم جشنی باشکوه دارید، از یک تیم متخصص بخواهید دیزاین جشنتان را بر عهده بگیرند.
گیفت نامزدی
اهدای گیفت نامزدی چندان واجب نیست اما در صورتی که برای جشنتان گیفت هایی تهیه کنید بهتر است. این گونه مهمانانتان هر لحظه به یادتان خواهند بود. با هربار نگاه کردن به گیفت هایتان می توانید خاطره جشنتان را برای آنها زنده کنید. هم چنین می توانید براساس آنچه که دوست دارید برای آنها گیفت درست کنید.

جشن نامزدی ایده آل

فینگرفود مناسب جشن ها

همیشه احتیاجی نیست چندین نوع غذا تهیه کنید. می توانید با کمی خلاقیت بهترین غذاها را تهیه نمایید. به کمک سیب زمینی، آرد و تخم مرغ می توانید خوش طعم ترین و بهترین غذاها را تهیه نمایید. افرادی که جشن های خانگی برگزار می کنند، می توانند مقدار زیادی فینگرفود تهیه کنند و آن را داخل فریزر بگذارند تا زمان برگزاری جشن، دغدغه تهیه فینگرفود را نداشته باشند.

فینگرفود مناسب جشن


ادویه جات و ذائقه های ایرانی را بشناسید.
به طور کلی ادویه جات نقش مهمی را در بهبود طعم و عطر غذا ایفا می کنند. زنجبیل، جوز هندی و کنجد از جمله این ادویه ها هستند. در صورتی که در فینگرفودها از ادویه های متناسب با ذائقه های ایرانی استفاده کنید طعم و عطر فینگر فودتان را چندین برابر کرده اید.
تمام غذاهایتان را در سایز فینگرفود تهیه کنید.
غذاهایی نظیر ساندویچ و کیک، در صورتی که در اندازه عادی شان تهیه شوند، مهمانانتان را سیر خواهند کرد. این گونه امکان دارد سرشان از خوردن فینگرفودها بی کلاه بماند. پس تمام غذاهایتان را در اندازه فینگرفود تهیه کنید تا مهمانانتان بتوانند از همه غذاها نوش جان کنند.
تزیین فینگرفودها
میتوانید یک فینگرفود ساده نظیر فینگرفود هندوانه و پنیر را با برگ گیاهان و سیخ های چوبی کوچک تزیین نمایید ولذت چشیدن آن ها را برای مهمانانتان چند برابر کنید.

فینگرفود مناسب جشن


حتما توجه ویژه ای به شکل و شمایل فینگرفود هایتان داشته باشید.
پیشنهاد می کنیم حتما توجه ویژه ای به شکل و شمایل فینگرفود هایتان داشته باشید. برای نمونه اگر می خواهید کنار فینگرفودهایتان نان مینیاتوری قرار بدهید، پیشنهاد می کنیم آن را با قالب های گوناگون در اشکال متنوع در آورید و جذابیت سفره تان را چند برابر نمایید.
جذاب ترکردن نوشیدنی ها
پیشنهاد می کنیم برای اینکه ظاهر جذاب تری به لیوان و پارچ نوشیدنی هایتان بدهید، تکه های کوچکی از میوه ها را در قالب یخ بریزید و درون یخچال قرار بدهید تا ببندد. قالب های یخی که درون آنها میوه قرار دارد را درون یک پارچ آب خالی گازدار خالی و بی رنگ ریخته و زیبایی سفره تان را چند برابر کنید.
طعم فینگرفودها
حتما نباید از گوشت و مرغ برای فینگرفودهایتان استفاده نمایید. اگر با گیاهان آشنایی کافی داشته باشید می توانید بهترین و خوش عطر و طعم ترین فینگرفودها را تهیه نمایید.

فینگرفود مناسب جشن

آداب و رسوم کیک عروسی

اگر بخواهیم به تاریخچه ی کیک عروسی بپردازیم باید به قرون وسطی در بریتانیا اشاره کنیم. کیک عروسی در آن زمان از گندم تهیه می شد. البته نه برش داده می شد و نه برش می خورد. فقط به عنوان نماد باروری عروس خانم مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1840 با ازدواج مله ویکتوریا و پرنس آلبرت کیکی سفید و چند طبقه وارد میدان شد و برش کیک توسط آنها تحت عنوان سمبلی از اتحادشان، شروع شد.در ادامه به آداب و رسوم کیک عروسی اشاره خواهیم کرد.

کیک عروسی


نحوه آوردن کیک عروسی به جشن
به طور کلی کیک عروسی را روی یک میز قرار می دهند و به وسیله روبان، گل و ... دیزاین آن را انجام می دهند. توسط یک چاقوی نقره ای یا براق کیک برش داده می شود. برخی از عروس و دامادها این کیک را نگه می دارند. به طور کلی برش کیک، سنتی است که برای مهمانان لحظه ای خاص و برای عکاسان فرصتی عالی به حساب می آید.
کیک عروسی چه موقع بریده می شود؟
آخرین بخش رسمی جشن، برش کیک می باشد. عروس و داماد چاقو را با یکدیگر نگه می دارند و برای عکاسان ژست می گیرند. حتما نباید کیک مستقیما سرو شود یا در کنار دسرهای دیگر روی میزها واقع شود. ولی بسیاری از مهمانانتان اشتیاق خاصی به چشیدن آن دارند.
نحوه پذیرایی کیک عروسی
پس از انجام مراسم برش کیک توسط عروس و داماد کیک را برای برش و تقسیم به جای دیگری می برند. می توانید کیک را روی میز و سایر دسرها بگذارید و یا پس از شام به همراه چای یا قهوه آن را سرو نمایید.
معنی قسمت های گوناگون کیک
در کشورهای خارج از ایران رسم بر آن است تا قسمت بالایی کیک میوه ای برای زمان نامگذاری نخستین فرزند نگه داری می شود. قسمت میانی کیک برای نخستین سالگرد عروسی و پایین ترین طبقه آن به سرو مهمانها اختصاص دارد.

کیک عروسی

رازهای زیبایی و آراستگی عروس خانم

زمان مناسبی را برای مشورت با آرایشگر در نظر بگیرید.
پیش از هرکاری آرایشگری متبحر پیدا کنید. بیشتر آرایشگران حرفه ای براساس مدل سر و صورتتان، مدل و رنگ مو و آرایش مناسب چهره تان را انتخاب می کنند. اگر عکسی را دارید آن را به شکل به شکل چاپی و یا اگر عکسی در گوشی تان دارید، گوشی تان را همراهتان ببرید. توضیحات شفاهی مانند عکس واضح نیستند.
رنگ مو
از موارد بسیار مهم رنگ مو است. به عنوان عروس بایستی از انتخاب رنگ های فانتزی یا لایت های فوق العاده پررنگ خودداری کنید. رنگ های ساده که وقار و متانت چهره تان را حفظ کند بسیار زیبا است.

راز زیبایی عروس


ابروهایتان را دستکاری نکنید.
اکثر عروس های امروزی سبک متفاوتی را برای آرایش خودشان انتخاب می کنند که با سبک روزمره شان کاملا متفاوت است. پهنای ابروهایتان باید با چهره تان همخوانی داشته باشد. از آرایشگرتان بخواهید ابروهایتان باشد و آنها را خیلی نازک و پر نکند. رنگ ابروهایتان هم باید با رنگ موهایتان هماهنگی داشته باشد.
رنگ های خیلی روشن برای چشم های تیره و پوست سبزه مناسب نیست. چرا که تضاد زیاد از حد در انتخاب رنگ مو حالتی مصنوعی به چهره تان می دهد. پوست های روشن گزینه های بیشتری برای انتخاب دارند. به طور کلی رنگ های تیره شما را جذاب تر نشان می دهد.
مواد آرایشی مرغوب مهم ترین راز یک آرایش زیبا
مواد با کیفیت، ضد آب و طولانی مدت لازمه ی یک آرایش مناسب است. از مواد آرایشی چشم ضد آب و رژلب های با رنگ ثابت استفاده کنید تا طی مراسم بر اثر عرق کردن سر و صورت و آرایشتان به هم نخورد و به اصطلاح پخش نشود.
اکسسوری های ساده با رنگ روشن انتخاب های فوق العاده ای هستند.
با توجه به اینکه لباس عروس سفید است می توانید از بین طیف شیری، سفید و کرم رنگ یکی را به دلخواهتان انتخاب نمایید. دقت لازم را در انتخاب اکسسوری هایی نظیر شنل، گیپور ها و تورها اعمال نمایید تا تناسب کافی بین طیف های رنگ سفید استفاده شده قابل مشاهده باشد.
لنزهای نامرغوب و بد رنگ را کنار بگذارید.
بین رنگ پوست، مو و لنزتان بایستی هماهنگی وجود داشته باشد. حتما لنز را از داروخانه ها و مراکز معتبر فروش لوازم آرایشی و بهداشتی تهیه نمایید. پیشنهاد می کنیم اگر تابه حال از لنز استفاده نکرده اید، برای نخستین بار در روزعروسی تان از لنز استفاده نکنید. چرا که ممکن است چشمتان را پس بزند و موجب راهی شدن شما به بیمارستان می شود. استفاده ازلنز نامرغوب می تواند تا ماه ها و سال ها برایتان مشکل ایجاد کند. اگر قصد دارید از لنز استفاده کنید حتما از چند روز قبل لنز را امتحان کنید و نسبت به حساسیت زا نبودن آن مطمئن شوید. تا جایی که ممکن است از لنز استفاده نکنید تا زیبایی چشمانتان هم حفظ شود.
سادگی و آراستگی نمایانگر زیبایی طبیعی
سادگی همیشه روی بورس است. ما استفاده از رنگ های روشن و ساده و طرح های پیچیده را پیشنهاد نمی کنیم. صدفی، صورتی روشن و فرنچ های طیف روشن و قرمز رنگ های فوق العاده ای برای عروس می باشد. از اینکه با رنگ لاک و رنگ موهایتان بخواهید مهمانانتان را تحت تاثیر قرار دهید، اجتناب کنید.
مدل موی باز عروس یا مدل موی بسته؟
مدل های موی بسته برای جشن عروسی های تابستان بهتر است. برای اینکه موهایتان پر دیده بشود، لباس های دکلته و یقه باز انتخاب مناسبی خواهند بود. مدل موی بسته جلوه رسمی تری دارد. اگر جشنتان در فضای بسته و با تهویه مناسب برگزار می شود، موهای باز نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد.

ایده های ثبت آرزوهای مهمانان عروسی

می توانید آرزوهای مهمانانتان را برای ادامه زندگی، در کتابچه ای از دفتر یادبود عروسی ثبت نمایید. این وسیله فقط محدود به چند تکه کاغذ نیست. می توانید به جای کتابچه آرزوها از ابزار دیگری استفاده نمایید.
بطری آرزوها
قرار دادن یک بطری خالی، به همراه تعدادی کاغذ و خودکار در گوشه ای از سالن، ایده بسیارجالبی است. مهمانانتان می توانند آرزوهایشان را روی کاغذ بنویسند و درون این بطری بیاندازند. این بطری، ابزاری نوستالژیک و فانتزی است که می توانید از آن برای آرشیو آرزوهای مهمانانتان استفاده نمایید.

ایده ثبت آرزوهای مهمانان عروسی


صندوقچه آرزوها
می توانید صندوقچه ای کوچک تهیه کنید که مهمانانتان آرزوهایشان را روی کاغذ بنویسند و داخل این صندوقچه بیاندازند.
پاروی آرزوها
در صورتی که جشن عروسی تان را در منطقه ای دریایی مثل: دریاچه ی خزر، اقیانوس هند، خلیج فارس و ... برگزار می کنید، پیشنهاد می کنیم پارویی تهیه کرده و از مهمانانتان بخواهید خاطرات، توصیه هایشان را برای شما بنویسند. در صورتی که این ایده با تم دریایی عروسی تان همراه شود، فوق العاده جالب می شود.
آلبوم عکس
می توانید عکس های دوران عقد و نامزدی تان را در آلبومی جمع آوری نمایید و از مهمانانتان بخواهید نظرشان را در ارتباط با هر عکس بنویسند. نوشتن آرزوها و یادبود مهمانان برای عروس و داماد ایده جالبی خواهد بود.
دستگاه تایپ آرزوها
دستگاه تایپی را اجاره و یا خریداری کرده و آن را آماده و تنظیم کنید. بعد از آن از مهمانان بخواهید تا آرزوهایشان را در این دستگاه تایپ نمایند. امکان دارد بسیاری از افراد با استفاده از چگونگی استفاده از این دستگاه، آشنایی نداشته باشند. برای این که مهمانانتان در ارتباط با این موضوع دچار مشکل نشوند، یک نفر را به عنوان راهنمای کنار دستگاه مسئول کنید تا مهمانانتان را راهنمایی کند.
فوتو استریپس آرزوها
به شیوه کمیک استریپس عکس های کوچکی از خودتان را روی کاغذ چسبانده و از مهمانانتان بخواهید تا جمله ای را در وصف عکس ها بنویسند. ترتیب عکس ها بایستی به نحوی باشد که داستانی را روایت نماید.
پتوی خاطرات
پتویی با رنگ روشن انتخاب کرده و به تعداد مهمانانتان مربع هایی ایجاد نمایید. پس از آن ماژیک های مناسبی که بتوانید با آنها بنویسید تهیه کرده و از مهمانانتان بخواهید به عنوان یادبود، جملاتی خاطره انگیز و توصیه هایی برای ادامه زندگی تان بنویسند.

ایده ثبت آرزوهای مهمانان عروسی

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب