موارد مهم جشن عروسی برای آقا دامادها

به طور کلی عروس خانم ها حس مدیریت بهتری در انجام کارهای جشن عروسی نسبت به آقا دامادها دارند، به همین دلیل برنامه ریزی جشن عروسی را خودشان عهده دار می شوند. قابل توجه است این موضوع دلیل نمی شود که آقا داماد از کارهای خودش غافل شود. به همین علت نکاتی را به منظور بهتر پیش رفتن کارهای عروسی که آقا دامادها بایستی آن را رعایت کنند، مطرح کرده ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.
تا جای ممکن تماس های غیر ضروری را در روز عروسی کم کنید.
در صورتی که برایتان مقدور است، تلفن همراهتان را در جشن عروسی خاموش کرده و یا حتی الامکان به تماس های ضروری پاسخ بدهید. قطعا دوستی که از مدتها پیش با شما صحبت نکرده است و در روز جشن عروسی تان برای کمک تماس می گیرد، فقط وقت شما را تلف می کند.
پرورش احساس مثبت و خونسردی به همراه عشق در خودتان، را تمرین کنید.
یقینا روز جشن عروسی تان، مهم ترین و بهترین روز زندگی تان است. در این روز، از هرگونه عصبانیت بپرهیزید و خونسردی تان را حفظ نمایید. از همان اول صبح روز مراسم به خودتان بگویید که امروز، بهترین روز زندگی ام است. پس از اعماق وجود شاد باشید و علاقه و عشقتان را به عروس گوشزد نمایید.
در ارتباط با ماشین عروس
پیشنهاد می کنیم اتومبیلی را برای ماشین عروس انتخاب نمایید که با آن راحت باشید. در تابستان و فصول گرم سال، حتما از ماشین کولردار استفاده کنید. چرا که لباس عروس و داماد از چندین لایه تشکیل شده است و لباس های گرمی می باشد. آنگاه عرق کردن امکان دارد آرایشتان را خراب کند. ماشین های گران قیمت موجب ایجاد استرس می گردد و اجازه نمی دهد آن طور که باید، از مراسم عروسی تان لذت ببرید.

ماشین عروس


کارهای مهم و ضروری جشن عروسی را به افراد قابل اطمینان واگذار کنید.
در ارتباط با چیدمان میزها و مهمانان دقت داشته باشید اما مسئولیت چک کردن جاها و راهنمایی های مهمانان را خودتان بر عهده نگیرید. چرا که شما محور مجلس می باشید و نباید به این طرف و آن طرف بدوید. از ساقدوش ها یا یک یا دو نفر از آشنایان نزدیکتان بخواهید تا در اموری مانند: آوردن ماشین عروس، پذیرایی از مهمانان و ... به شما کمک کنند.
چند روز پیش از عروسی حتما لباس هایتان را بررسی کنید.
کفش، پیراهن، کمربند، کت و شلوار و حتی کراواتتان را یک الی دو روز قبل از جشن عروسی تان بپوشید و از اندازه و مناسب بودن آنها اطمینان پیدا کنید. پیش از حضور در سالن پیرایش، لباس هایتان را بپوشید تا از تلف شدن وقت جلوگیری نمایید. این گونه زمان کافی برای حاضر شدن هم دارید.
زمان بندی
بعد از تمام شدن کارهای آرایشگاه و عروسی، حداقل نیم ساعت وقت به خودتان و عروس خانم اختصاص بدهید تا بتوانید برای نخستین بار شاداب وارد جشن بشوید. یک روز پیش از جشن عروسی تان برای یادآوری تعهد زمانی تماس حاصل نمایید.
لباس هایتان را مرتب و تمیز نگاه دارید.
تا جایی که امکان دارد کت و شلوارتان را نپوشید. خصوصا زمان رانندگی. چرا که بایستی تا شب لباستان خط اتویش را حفظ نماید. ترجیحا فقط هنگام فیلم برداری کتتان را بپوشید.
میزبانی جشن عروسی
پیشنهاد می کنیم در مورد چگونگی برگزاری جشن عروسی تغییر چندانی ایجاد نکنید و در همه شرایط خونسردی تان را حفظ کنید.

 

عروس داماد

 

داماد

ایده های برگزاری عروسی شاد با رنگ ها

در صورتیکه بخواهید جشن عروسی متفاوتی داشته باشید، بایستی به رنگ توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که رنگ ها عامل مشخص کننده تم شما هستند. در حقیقت رنگ ها در لباس تان، کارت دعوت و تالارتان تاثیر خاصی دارند. استفاده از راه کارهایی که در ادامه مطرح کرده ایم، شما را راهنمایی می کند تا با استفاده از طرح ها و رنگ ها، جشنی خاص را برگزار نمایید.

تشریفات عروسی


لباس های نقش دار
بعضی از عروس خانم ها، رنگ سفید را رنگی یکنواخت به حساب می آورند و علاقه چندانی به اینکه لباس عروسشان سفید باشد، ندارند. اگر جزو آن دسته عروس خانم هایی هستید که متفاوت بودن را می پسندید، پیشنهاد می کنیم که این ایده زیبا را به اجرا در بیاورید. مهمانانتان را در راهروی ورودی، با پوشیدن لباس هایی که رنگ متفاوتی دارند یا طرح دار هستند، شگفت زده نمایید.
کارت دعوت منقش با طرح های دستی
از ایده های جالب که می توانید جشنتان را از آن خودتان نمایید، طراحی کارت دعوت های خاص و هنرمندانه با دست است. این گونه، مهمانان متوجه تمایز عروسی تان، با سایر عروسی ها می شوند.
میزهای شماره دار اکریلی و ظرف های بلوری سفید و طلایی
ترکیبی از ظروف بلوری سفید و طلایی یا شماره های اکریلی روی میزها، نمای جذابی به میزهای عروسی تان می بخشد.
کیک نقاشی شده
اجازه بدهید کیک عروسی تان با دست و رنگارنگ نقاشی گردد. در صورتی که این امر را با استفاده از رنگ های روشن و طلایی انجام دهید، جشنتان را چند برابر جذاب تر می کنید.
استفاده از رنگ های گوناگون در چیدمان میزها
به کارگیری رنگ های زرد و قرمز، آبی، گلدان های کوچک و رنگارنگ و دستمال های کاغذی رنگی برای تزیین میزهای جشن عروسی، ایده ای فوق العاده برای جذاب تر کردن میزهای جشن عروسی می باشد.
دسته گل سبز
به طور کلی گلهای رنگارنگ و گل های رز برای دسته گل عروس انتخاب می شوند. در صورتی که می خواهید متفاوت باشید، دسته گلی از سرخس و برگ های سبز ایده جذابی خواهد بود.

برگزاری عروسی

عقد آریایی و همه چیز در مورد آن

همه چیز در مورد عقد آریایی
تقریبا همه ما جمله انکحتک و زوجتک نفسی الی صداق المعلوم... که موقع عقد شرعی میان زوجین جاری می شود را می شناسیم.
امروزه نوعی عقد به میان آمده است که به آن عقد آریایی می گویند. در این عقد فقط و فقط از کلمات فارسی استفاده می شود. در واقع پیش از انجام این عقد، بایستی عقد عربی و شرعی را انجام دهید و به هم محرم شوید.
در حقیقت عقد آریایی یک نوع عقد تشریفاتی و فرمالیته هست که بیشتر جوانها به آن علاقمند شده و دوست دارند آن را انجام بدهند. در واقع دوست دارند به روش نیاکان این آیین را اجرا کنند.
عروس و داماد طی این عقد لباس سفید به تن کرده و گل به گردنشان می آویزند. این رسم آیین زرتشتی می باشد که در هند و پاکستان نیز به همین روش برگزار می شود.

اتاق عقد جردن


سوگند پیمان داماد
در آغاز کار، نام داماد در نزد انجمن گفته می شود که آیا به طراوت بهاران سوگند یاد می کنی تا همواره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روادار داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی؟ برای او شویی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟ و داماد می گوید: سوگند یاد می کنم.
سوگند پیمان عروس
نام عروس در نزد انجمن بیان می شود و سوگندنامه همانند این جمله بیان می شود که: آیا یه سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد می کنی تا با همسر خود مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را پیوسته به جای بیاوری؟ نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همساز او باشی؟ و عروس می گوید: سوگند یاد می کنم.
سوگند ازنو برای داماد
نام داماد در نزد انجمن گفته می شود که آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می کنی تا دستیار و پشتیبان او در شادی ها و غم ها، تندرستی و بیماری و دارایی و ناداری، بانوی خودت را در تنهایی و بین انجمن مانند گوهری یگانه پاس داری؟ و داماد می گوید: سوگند یاد می کنم.
سوگند ازنو برای عروس
نام عروس در نزد انجمن گفته می شود که: آیا به سپیدی و پاکی زمستان سوگند یاد می کنی که پیوسته اجاق گرمی بخش بختتان را سرشار از روشنایی نگه داری و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟ که به خانه ات شادی و گرمی ببخشی و و هرچه که می توانی در پاکی آن به کار بگیری؟
عروس می گوید: سوگند یاد می کنم.
پس از پیمان بان، داماد این جملات را ازنو تکرار می کند.
به نام نامی یزدان
تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان
برای زیستن با تو، میان این همه گواهان
بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند
در هر لحظه، در هرجا، پذیرا می شوی آیا؟
عروس این جملات را پس از پیمان بان تکرار می کند.
به نام نامی یزدان
پذیرا می شوم مهر تورا از جان، هم اکنون
باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند
در هر لحظه، در هر جا
پیمان بان می گوید
شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید.
به نام دادار نیک اندیش، پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشمها، ای به آیین گرداننده شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانیها و ای زداینده پریشانی ها، ای هستی ده و هستی بخش، تو را سپاس می گوییم که به این دو یار مهربان، مهربانی خودت را ارزانی داشته ای تا زندگانی شان را با پیوند دستان و دلهایشان آغاز نمایند.
ای آگاه ترین آگاهان
ستیزها، ناپاکی ها، شکنجه ها و رنج های زمانه را از آنها دور کن و دروازه های خوشبختی، نیکی و به زیستی را روی آنها باز کنی.
هر روزشان را مانند امروز گرم و درخشان و شاد ساز.
سفره زندگی شان را همیشه گسترده و پربرکت بدار.
فرزندانی را به آنها ببخشای تا با نیکی در گفتار، کدرار و رفتار در پیشرفت خانواده و جهان خودشان تلاش کنند.
عشق و مهر این خانواده را به پایداری دماوند، به شفافیت دریاها، به تازگی باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان و به نرمی گلها و روشنایی خورشید، همیشه پا برجا نگه بدار.

سفره تاق عقد


پروردگارا، سرنوشتشان را بلندای آبی رنگ آسمان، آرامش آنها را به لطافت گندم زارهای دشت مغان و مهر آنها را به پهنای دریای پارس و غرور آنها را بزرگی ستیغ های بی راه البرز بدار تا در پرواز زندگی مانند عقابان تیز پرواز زاگرس پشتیبان و یکدل، همبال یکدیگر باشند و آشیان خود را از دسترس بدخواهان دور بگذارند.
پروردگارا، جام گذشت، پاکی، عشق، همدلی، مهرورزی، پیروی، احترام، همدردی را بین این دو یار نشکن و آن را همیشه لبریز و جاوید نگه دار.
پروردگارا، هر روزشان را روزی نو و شب هایشان را سرشار از ستاره و مانند مهتاب پاییزی درخشان کن. طلوع هر بامداد زرینت را به نگاه پر مهرشان ببخشای تا با عشق خودشان گرما بخش وجود هم باشند. سالهای زندگی شان را پایدار و پایبندی به همسر را درونشان جاویدان نگه دار.
پروردگارا، دروغ، کج اندیشی اهریمنی، دروغ، ناسازگاری، کینه را از درون آنها دور کن و مشعل مهر و راستی، یکدلی و خرمی اهورایی را در دلهای آنها بیفروز. باشد که مانند نیاکان مهرآیین خود، ستایشگر تو باشند و نیکی ها، زیبایی ها، پاکی ها و سپیدی های تو را همیشه به یادشان بسپارند.
پروردگارا، چنان فرما که شقایق خودروهای دشتهای دور، در هنگامه رقص با نسیم بهاران قصه گوی مهرشان باشند و گل های کوهی روییده در کنار سنگهای تفته از آفتاب در چشم انداز جویبارهای زلال و لغزنده یادآور سوگند و وفاداریشان به یکدیگر شوند.
گواهان سوگند
به عنوان سپندارمذ، الهه مادر زمین، میترا الهه پیمان دوستی و مهر، آناهیتا الهه آب و نعمت، شایسته است سه بانو برای بر زبان راندن پیمان حضور داشته باشند و قند را بسابند.
یکی از این سه بانو، کاسه عسل در دست، یکی حلقه داماد در دست و بانوی سوم، حلقه عروس در دست با پیمان بان همراهی کنند.
گواهی می دهم پیمان بستن شما را،
شادکام و خوشبخت باشید. پس از پیمان بستن عروس و داماد، هر یک این جمله را به زبان می آورند.

اتاق عقد آریایی

 

 

سفره عقد

 

سفره عقد ایرانی

 

عقد آریایی

 

فینگرفودهای خوش طعم برای جشن ها

فینگرفودهای خوش طعم برای جشن ها
غذاهای انگشتی یا فینگرفودها، غذاهایی هستند که امروزه در همه ی جشن ها مورد استفاده قرار می گیرند. این فینگرفودها برای جشن های نامزدی و عروسی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه دستور تهیه چندین فینگرفود ساده در عین حال بسیار خوشمزه را برایتان آورده ایم.

تخم مرغ پخته شده را همراه با سبزیجات خرد شده، رول پیچ کرده و آن را سرخ کنید. می توانید این فینگرفود خوش طعم را با سس تند و شیرین سرو نمایید. بدون شک همه مهمانانتان از این فینگرفود سالم و خوشمزه استقبال می کنند. 

دست پیچ آلوپنیر

این فینگرفود ترکیبی از آلو، پنیر و گوشت می باشد. این فینگرفود جزو قدیمی ترین فینگرفودها به شمار می رود. برای تهیه ی این فینگرفودها می توانید از بیکن هایی که در سوپرمارکت ها موجود است، استفاده نمایید. 

کوکوی اسفناج و سیب زمینی

ترکیب اسفناج و سیب زمینی، طعم ویژه ای به این کوکو می بخشد.

تست پارمیزان

تست ها را با پنیر پارمیزان و سبزیجات معطر و سیر پر کنید و پس از آن، آنها را تست نمایید. بافت نرم و پرشده از سیر این غذا بسیار اشتها برانگیز است. این فینگرفود از اندازه مناسبی برخوردار است. این غذا برای سرو در جشن نامزدی یا عروسی بسیار مناسب است. 

بروشتا قارچ و پنیر

اگر به دنبال یک فینگرفود کامل برای جشن هستید، بروشتا قارچ و پنیر گزینه مناسبی خواهد بود. این فینگرفود، ترکیبی از نان مخلوط فرانسوی و مخلوط سیر، قارچ، جعفری، پیازچه و سیر است. 

بروشتا پستو

روی نان فرانسوی را آغشته به سس پستو نمایید و با استفاده از گوجه فرنگی، پنیر، فلفل به طعمی مطلوب دست یابید. این پیش غذا بسیار سبک و خوش مزه می باشد. 

میگو نارگیل پخته شده

میگو را به پرک های نارگیل آغشته کنید و آنها را سرخ کنید. میگوی پخته شده پیش غذایی خوش مزه و عالی برای جشن هایتان خواهد بود. 

تست کاراملیزه با پیاز

ترکیب پیاز، نان تست و رازیانه طعم فوق العاده ای را برای مهمانانتان به ارمغان  می آورد. این پیش غذای خوش طعم برای جشن نامزدی یا مهمانی فوق العاده خواهد بود.

گوجه فرنگی و سیب زمینی شکم پر

با استفاده از سس مایونز، خردل و بروکلی، داخل سیب زمینی ها و گوجه فرنگی ها را پر کنید و آنها را نوش جان کنید. 

خرمای پرشده از پنیر

خرمای پرشده با پنیر خامه ای و سبزیجات معطر، طعم شیرین جذابی را برایتان به ارمغان می آورد. 

 

فینگر فود

 

فینگر فود

 

فینگرفود

 

فینگرفود

 

فینگرفود

 

فینگرفود

 

صفر تا صد اتاق عقد و سفره عقد

براساس سنت پیشین ایرانیان، هریک از ظروف سفره عقد، دارای مفهوم منحصر به فرد خودش می باشد. این آیین و رسوم در هر منطقه از ایران متفاوت است.ولی هیچ تفاوتی در کلیت موضوع ایجاد نمی کند. از مواردی که در هر نوع عروسی وجود دارد و جزو اجزای جدانشدنی به شمار می رود، بایستی به سفره عقد اشاره کرد.چه قصد برگزاری عروسی بدون زرق و برق و چه عروسی مجلل و با شکوه را داشته باشید، در هر صورت باید در جشنتان سفره عقد داشته باشید. همه عروس و دامادها خواهان این هستند که لحظات نخست جشن عروسی شان را شادمان برگزار کنند. در ادامه می خواهیم مطالبی را در مورد تزیین وسایل سفره عقد بیاوریم. به طور کلی فرقی نمی کند که بخواهید جشنتان را در تالار یا دفتر ازدواج برگزار کنید و یا اینکه بخواهید جشن عقدتان را در منزل خودتان برگزار نمایید. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا این روز را به بهترین روز زندگی تان تبدیل کنید.
براساس سنت، یک سری لوازم در سفره عقد می چینند. لوازم دیگری نیز از جانب خانواده آقا داماد برای عروس خانم تهیه می شود و لوازم دیگری هم از جانب خانواده عروس خانم برای آقا داماد خریداری می شود. در ادامه لیست خریدهای عروس و داماد را آورده ایم.
مکان برگزاری مراسم سفره عقد
به طور کلی چند حالت برای برگزاری جشن عقد وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. می توانید به محضر مراجعه نمایید، محضرهایی که سفره عقد حاضر دارند و لوازمتان را آنجا بچینید.
همچنین می توانید جشنتان را در منزل برگزار نمایید. این روش هم مقرون به صرفه است هم اینکه در مواجهه با زمان، مشکل ندارید. در واقع خودتان تعیین کننده ی زمان هستید.
در صورتی که جشن عقد و عروسی تان یکی است، می توانید جشن عقدتان را در تالارهایی که سفره عقد دارند، برگزار کنید.
فهرست لوازم مراسم عقد
کت و شلوار
پیراهن دامادی
ست کمربند و کیف
حلقه
ساعت
کفش
لباس خواب و لباس زیر
حوله
ریش تراش (شامل: ست افترشیو، برس و شانه، کیف اصلاح و لوازم جانبی)
چمدان
حوله
فهرست وسایل مورد نیاز برای سفره عقد:
خنچه عقد
قرآن سفید و رحل قرآن
کله قند عروس داماد و پارچه سفید
تنگ آب و شمع روی آب
سکه و نقل
تخم مرغ
عسل
نخ و سوزن
آجیل حاوی گردو، بادام و فندق
میوه هایی نظیر: سیب، انار و انگور
صندلی و میز برای مهمانان
بادکنک، لوازم تزیینی، ربان
سبد تزیینی مخصوص حلقه ازدواج
ترمه
گل و گلبرگ قرمز و سفید ویژه تزیین
اسپند
جای نماز و مهر و تسبیح
نخ و سوزن (استفاده از این مورد در برخی مناطق رایج است).
نحوه چیدمان سفره عقد به صورت زیر است:
برای چیدمان سفره عقد احتیاجی به استعداد خاصی نیست. بلکه علاقه و اشتیاق به این کار، کفایت می کند. پیشنهاد می کنیم از رنگ های مورد علاقه تان برای تزیینات استفاده کنید. می توانید پارچه های ساتن ساده را جایگزین پارچه های ترمه و سوزن دوزی شده کنید.
استفاده از یک میز برای پهن کردن سفره عقدتان بسیار مناسب است. می توانید چند میز کوچک در ارتفاع های متنوع را جایگزین یک میز بزرگ کنید. با پارچه مورد علاقه تان سطح میز را بپوشانید و پس از آن براساس سلیقه و علاقه تان میز مورد نظرتان را تزیین نمایید.
مفهوم هریک از نمادهای سفره عقد به شرح زیر می باشد:
به منظور شکرگذاری از نعمت ها و موهبت های خداوند، از جانماز گسترده استفاده می کنند.
مهم ترین وسیله سفره عقد، قرآن است. ضمن اینکه قرآن از لوازم اصلی سفره عقد عروس خانم ها می باشد. همچنین اغلب نخستین وسیله ای که توسط عروس و داماد خریداری می شود، قرآن است.
آیینه و شمعدان مقابل عروس و داماد، درست وسط سفره قرار داده می شود. در حقیقت نماد گرمی قلب ها و صداقت و پاکی دو طرف در ازدواج می باشد.
رونق اقتصاد و آرزوی بیشترشدن رزق و روزی نیز، با سکه نشان داده می شود.
نماد باروری و زایش اولاد، تخم مرغ می باشد.
برای دور کردن چشم بد از زندگی جدید، اسپند را در سفره عقد می گذارند.
برخی از افراد برای نشان دادن تندرستی و شادابی، از انار و سیب که از میوه های بهشتی هستند، استفاده می کنند.
به عنوان نماد سلامتی و سرسبزی، از سبزی و از پنیر به عنوان نمادی برای خوش بختی استفاده می کنند. نان سفره عقد در هر منطقه فرق می کند.
از نخ و سوزن برای نمایش آرزوی حل شدن اختلافات و مشکلات زندگی توسط صاحبان آن زندگی استفاده می شود. البته رسم استفاده از نخ و سوزن در بعضی از مناطق به کار می رود.
برای نشان دادن آرزوی سلامتی و گسترده بودن سفر و افزایش عمر از آجیل هایی نظیر بادام، گردو و فندق استفاده می کنند.
برای شیرین کامی از نبات استفاده می کنند. هم چنین برای باشکوه تر شدن سفره عقدشان استفاده می کنند و نیز نمایانگر آرزوی یک زندگی همواره شیرین و سرشار از شادی برای آنها می باشد.

اتاق عقد

 

 

 

اتاق-عقد-2

 

اتاق عقد

 

سفره عقد

 

سفر عقد

تشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب