برگزاری مراسم عروسی ایرانی+آداب و رسوم

برگزاری مراسم عروسی

برگزاری مراسم عروسی یکی از مراحل ازدواج در ایران به شمار میرود. ازدواج شامل رسوم متعددی همچون خواستگاری, بله بران, مهربران, شیرینی خوران, برگزاری مراسم نامزدی, جشن عقد, جهازبران و حنابندان است. مراسم عروسی در انتهای فرایند ازدواج انجام میشود. برگزاری مراسم عروسی و هزینه عروسی در ایران بر عهده داماد است و عمدتا هزینه جهیزیه بر عهده خانواده عروس است. البته در نقاط مختلف ایران این رسوم عروسی و ازدواج متفاوت است. در بعضی مناطق داماد همه یا قسمتی از هزینه جهیزیه را پرداخت میکند. مراسم عروسی در شمال ایران به این شکل است که عروس و داماد به صورت مجزا مراسم عروسی برگزار میکنند و در روز پایانی مراسم عروسی با حضور هر دو خانواده انجام میشود و داماد عروس را به خانه خود میبرد.

برگزاری مراسم عروسی

خواستگاری کردن یعنی پیشنهاد ازدواج دادن. در اسلام محدودیت هایی برای خواستگاری وجود دارد. خواستگاری از افرادی که امکان ازدواج شرعی ندارند حرام است مثلا زن شوهردار, زنی که به دلیل رابطه خویشاوندی نزدیک ازدواج با او حرام است و موارد دیگر. در عرف خواستگاری از طرف مرد انجام میشود اما منعی برای خواستگاری زن از مرد برای ازدواج وجود ندارد. در خواستگاری و تصمیم  گیری برای ازدواج میتوان برخی مقررات حجاب اسلامی را رعایت نکرد برای نمونه به صورت, دستان و موهای او نگاه کرد.

برگزاری مراسم عروسی

نامزدی دورانی است که پس از توافق برای ازدواج در آینده شروع میشود. نامزدی یک تعهد اخلاقی است. قواعد راجع به نامزدی در مواد 1035 و 1040 قانون مدنی آورده شده است. بر طبق این مقررات قانونی, نامزدی یک عقد جایز است و هر یک از هردو طرف میتوانند آن را فسخ کنند و از ازدواج صرف نظر کنند. برگزاری مراسم نامزدی معمولا بر عهده خانواده عروس است.

برگزاری مراسم عروسی4

حنابندان یکی از رسوم برگزاری مراسم ازدواج در ایران است. جشن حنابندان مراسم خداحافظی عروس است و معمولا در آخرین شب اقامت عروس در خانه پدری برگزار میشود. در اصل مراسم حنابندان زنان دستشان را با آغشتن به ظرف حنایی که دست به دست میچرخد رنگ میکنند.

پاتختی بعد از مراسم عروسی برگزار میشود. معمولا روز بعد از عروسی برگزار میشود و دوستان عروس داماد برایشان کادو میاوند.

شب زفاف اصطلاحی است که یا به اولین شب پس از ازدواج، (به ویژه در صورتی که آن شب، عروس و داماد با یکدیگر هم‌بستر شوند) و یا نخستین تجربه آمیزش جنسی واژنی گفته می‌شود. با ورود عروس و داماد به اتاق حجله، شب زفاف رسماً آغاز می‌شود. از قرن سیزدهم و تا پنجاه سال گذشته در تهران و بسیاری از شهرهای ایران، رسم بر این بود که عروس و داماد تا سه روز، دراتاق تنها باشند و فقط برای حوائج ضروری از اتاق خارج شوند.ازاله پرده بکارت عروس توسط داماد در این شب اتفاق می‌افتاد. در گذشته اگر داماد نمی‌توانست در این شب موفق به رفع پرده بکارت دختر شود، اقوام عروس و حتی خود داماد، اصطلاحاً او را پشت در مانده می‌خواندند و سرزنشش می‌کردند. در شکل سنتی این رسم، یکی از کسان عروس، موظف بود در شب زفاف نزدیک حجله بماند و پس از نزدیکی مدرک بکارت که دستمالی خونی بود را جمع آوری و به برخی زنان، همچون مادر داماد نشان دهد. به طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند در هفته‌های اول ازدواج برای آمیزش جنسی پافشاری نشود، مگر آن که ابراز تمایل عروس وجود داشته باشد. به ویژه در شب اول ازدواج که هر دو خسته و پر استرس هستند اجباری به این کار نیست. همچنین توصیه می‌شود کسی پشت در اتاق عروس و داماد نرود.

برگزاری مراسم عروسی

ماه عسل مراسمی است که در آن عروس و داماد تازه ازدواج کرده، مدتی را در قالب تعطیلات یا سفر با هم می‌گذرانند. هدف از ماه عسل، سازگاری و هماهنگی عروس و داماد با هم است و به یک ماه اول پس از ازدواج که زوج‌ها در ملایمت و خوشی هستند نیز اطلاق می‌شود.

حدود چهار هزار سال پیش در بابل باستان رسمی بوده است که بر پایهٔ آن، پدر عروس برای داماد نوعی نوشیدنی شیرین که از عسل تهیه می‌شده می‌داده و از این رو به ماه نخست پس از ازدواج ماه عسل می‌گفتند. 

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب