آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی + عکس

برگزاری-مراسم-عروسی

عروسی مهم ترین شب در زندگی یک زوج است و برگزاری مراسم عروسی یکی از مهم ترین دغدغه ها در شروع یک زندگی مشترک است.

مراسم عروسی

شرکت در مراسم عروسی همیشه شادی آفرین و همراه خاطرات خوب عروسی است. البته گفته میشود که " عروسی در چشم تماشاگران آسان است". اگر عروسی خودتان باشد دیگر مساله متفاوت میشود.
برای برگزاری جشن عروسی ایده آل باید صدها کار را به درستی انجام داد. شب عروسی مهمترین شب زندگی است و اهمیت زیادی دارد, تمام عروس و داماد ها دوست دارند جشنی بگیرند که در خاطر خود و میهمانان باقی بماند. با داشتن برنامه ریزی و همکاری با شرکت های تشریفات حرفه ای میتوانید جشنی باشکوه و ایده آل برگزار کنید. برای برگزاری مراسم عروسی باید حساب همه چیز را بکنید مثل قرار عقد و وقت گرفتن از محضر خانه, اجاره سالن, تالار و باغ عروسی, خرید حلقه, انتخاب آینه شمدان, سفارش عروس و کت شلوار داماد, انتخاب آرایشگاه عروس, گل فروشی عروسی, آتلیه عکاسی عروسی و بسیاری مواد دیگر. البته بسیاری عروس داماد ها با شرکت های متخصص تشریفات عروسی قرارداد میبندند تا در تمام این مراحل آنها را یاری کنند و جشن بی نقص و به یاد ماندنی برگزار کنند. تشریفات مهرو یاد با سال ها تجربه دربرگزاری جشن عروسی و نامزدی, توانسته است صد ها مراسم عروسی و نامزدی باشکوه و ایده آل را برگزار کند.

برگزاری مراسم عروسی

برگزاری مراسم عروسی و آداب و رسوم عروسی

برگزاری مراسم عروسی در نقاط مختلف ایران متفاوت است و آداب و رسوم متفاوتی اجرا میشود. البته در تمام مراسم های عروسی در ایران نقاط مشترکی وجود دارد. در ادامه این مطلب به شرح مراسم عروسی میپردازیم که عموما در بیشتر نقاط ایران برگزار میشود.

مراحل مراسم عروسی از ابتدا تا انتها

خواستگاری :

خواستگاری یعنی پیشنهاد ازدواج. در مراسم خواستگاری داماد به همراه خانواده خود با گل و شیرینی به منزل عروس میرود و عروس را از خانواده اش خواستگاری میکند. در مراسم خواستگاری عروس و داماد همچنین خانواده هایشان خواسته های خود را مطرح میکنند.

بله بران یا بله برون :

بله بران یا بله برون یکی از مراسم ازدواج در ایران است. زمانی که عروس و داماد تصمیم قطعی ازدواج میگیرند, خانواده عروس از خانواده داماد درخواست میکند که مراسم بله بران را برگزار کنند. در مراسم بله بران بزرگان فامیل دور هم جمع میشوند و در مورد جزئیات ازدواج از جمله مهریه و شیربها صحبت میکنند. معمولا توافقات انجام شده در مراسم بله بران را در برگه ای مینویسند و عروس و داماد, بزرگان مجلس و حاضرین آن را امضا میکنند. تاریخ مراسم عقد و عروسی در بله بران مشخص میشود. در زمان قدیم تنها مردان در این مراسم حضور داشتند اما امروزه زنان نیز در بله بران شرکت میکنند.

شیرینی خوران :

شیرینی خوران یک مراسم زنانه است که در آن خانواده داماد هدیه هایی را به عروس میدهد. این هدایا به همراه شاخه نبات در چند خوانچه (شیرینی تزیین شده) قرار میدهند و به خانه عروس میفرستند. خانواده داماد شب به منزل عروس میروند و حلقه نامزدی را دست عروس میکنند.

نامزدی :

نامزدی دوران شیرنی است که بعد از توافق ازدواج بین عروس و داماد شروع میشود. در دوران نامزدی خانواده عروس و داماد بیشتر با هم رفت و آمد میکنند و عروس و داماد کار های ابتدایی مراسم عقد و عروسی را برنامه ریزی و اجرا میکنند. بسیاری از عروس داماد ها مراسم نامزدی را برای آشنایی بیشتر خانواده ها برگزار میکنند.

برگزاری مراسم عروسی

عروسی بهترین شب زندگی یک زوج است

عقد نکاح :

عقد نکاح یا پیمان زناشویی به توافق مرد و زن برای ایجاد زندگی مشترک و قوانین این پیمان گفته میشود. مراسم عقد کنان معمولا در خانه پدر عروس یا محضر برگزار میشود. عروس و داماد کنار هم مینشینند و داماد در سمت راست عروس مینشیند. عاقد خطبه عقد را جاری میکند و چند بانو که زندگی مشترک موفقی دارند بالاسر عروس و داماد قند میسابند. با قبول کردن شرایط عقد, عروس و داماد به عقد هم در می آیند و رسما زن و شوهر میشوند.

جهاز بران :

از مراسم عروسی است که ضمن آن جهاز به خانه داماد برده می شود.جهیزیه اسباب و وسایلی است که از طرف خانواده عروس تهیه شده و به خانه داماد برده می شود.

حنا بندان :

مراسم حنا بندان در آخرین شب اقامت عروس در خانه پدر برگزار میشود. در مراسم حنا بندان حنا را در ظرفی تزیین شده قرار میدهند و بین میهمانان میچرخد و هر مهمان تکه از حنا را که نشانه شادی و اثری از بهشت و مهر و نیکبختی است در کف درست خود میگذارد.

عروسی :

عروسی مراسمی است که داماد آن را برگزار میکند. مراسم عروسی در کشور های مختلف حتی در نقاط مختلف ایران به اشکال گوناگون برگزار می شود. به طور کلی مراسم عروسی در ایران به این شکل برگزار میشود: صبح عروسی عروس و داماد به آرایشگاه میروند, بعد از آماده شدن داماد با ماشین عروس به دنبال عروس میرود و با هم به سمت آتلیه یا محل برگزاری عروسی میروند و تا پاسی از شب به رقص و پایکوبی به همراه خانواده و میهمانان خود میپردازند. در پایان مراسم عروس دسته گل خود را پرتاب میکند و هر دختری که زودتر دسته گل را بگیرید بر اساس باور قدیمی عروس بعدی خواهد بود. بعد از تمام شدن مراسم عروسی میهمانان عروس و داماد را تا منزل همراهی میکنند و پدر عروس دست عروس را در دست داماد میگذارد و برای آنها زندگی مشترک همراه با شادی, سعادت و برکت را آرزو میکند.

پاتختی :

جشنی است که روز بعد از عروسی می گیرند و دوستان و آشنایان عروس و داماد برای آنها هدیه می برند. این مجلس معمولا زنانه است.

مادرزن سلام :

مراسمی که در صبح بعد از شب ازدواج برگزار می شود و داماد با مادر عروس ملاقات می کند و از وی به خاطر عقد دخترش تشکر می کند و هدیه ای نیز به مادرزن خود پیشکش می کند.

برگزاری مراسم عروسی

مراسم عروسی در گوشه و کنار ایران

از آنجا که خاستگاه و ریشه برگزاری مراسم عروسی در باورهای اعتقادی هر جامعه است، طبیعی است در این مراسم شاهد رفتاری باشیم که ریشه در احساس و عاطفه انسان ها دارد که به آن خرافه می گویند.

در کشور ما نیز در کنار تنوع مراسم ازدواج، مجموعه ای از اعتقادات و رفتارهای خرافی دیده می شود .

مراسم عروسی در تهران

در تهران قدیم دختران با ردشدن از کمان پنبه زنی، تکاندن سفره عقد بر سر خود، برداشتن از حنای سر عروس، سبزه گره زدن، خوردن نقل عروسی و... سعی در بازکردن بخت خود برای ازدواج داشته اند. همچنین برداشتن یک وسیله از منزل داماد در شب عروسی که به منزله مسلط شدن عروس بر داماد است، از جمله این اعمال خرافی است.

 

 

برگزاری مراسم عروسی

مراسم عروسی در تهران قدیم

آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی + عکس

 

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب