نکته های ویژه در برگزاری نامزدی

برگزاری نامزدی

بعد از توافق طرفین برای ازدواج دوران نامزدی شروع میشود. نامزدی در واقع نوعی تعهد اخلاقی است وسندی برای آن تنظیم نمیشود. در نقاط مختلف ایران برگزاری مراسم نامزدی متفاوت است. گاهی مراسم نامزدی به صورت مفصل برگزار میشود و گاهی به صورت جشنی خانوادگی و مختصر. برای انتخاب تالار و مکان جشن نامزدی, تعداد میهمان های عروس و داماد مهم است. اگر تعداد میهمانان کم باشد مراسم نامزدی را میتوان در خانه هم برگزار کرد اما اگر تعداد میهمانان زوج زیاد باشد باید به دنبال تالار باغ و دیگر فضاهای مناسب برگزاری مراسم نامزدی بود. برای برگزاری مراسم نامزدی در منزل نیز میبایست تشریفات خاصی را اجرا کرد. باید صندلی و دیگر وسایل را اجاره کرد, سفره عقد با سلیقه تهیه کرد. سفره عقد شامل, قرآن, کیک, جای انگشتر نامزدی, نقل ونبات, شمع و گل است. همچنین در کنار سفره عقد باید جایگاه عروس و داماد مشخص باشد.
برای پذیرایی از میهمانان در مراسم نامزدی ابتدا باید نوع سرو کردن را مشخص فرمایید. برای مثال در پذیرایی سلف سرویس میبایست فضای مناسبی برای میز غذا و فضای متناسب تعداد میهمانان در کنار میز غذا مهیا کرد. در انتخاب عکاس و گروه فیلم برداری مراسم نامزدی نیز باید دقت کرد. نمونه کارهایشان را ببینید و از مشتریان قبلی نیز میزان خوش قول بودن آنها را جویا شوید. همچنین از مهمانان مراسم نامزدی خود میتوانید درخواست کنید که در پایان شب عکس های گرفته شده را برای شما ارسال کنند.

آداب و رسوم خانوادگی برای برگزاری جشن نامزدی:

باتوجه به آداب و رسوم عروس و داماد مراسم نامزدی میتواند متفاوت برگزار شود و مراسم نامزدی مثل عروسی تعریف واحدی ندارد. مراسم نامزدی میتواند از یک جمع خانوادگی تا مراسم های مجلل و بزرگ متفاوت باشد. برگزاری مراسم نامزدی به رسم, سلیقه و تصیم گیری های عروس داماد بستگی دارد.

 زمان برگزاری جشن نامزدی

 

اگر میهمانان محدود به خانواده و دوستان نزدیک باشید میتوان در روز رسمی شدن رابطه, جشن نامزدی را برگزار کرد اما اگر تصمیم به برگزار مراسم نامزدی با میهمانان زیاد و به طور مفصل دارید, تا سه ماه وقت دارید مراسم نامزدی را به شکل مناسب برگزار کنید.

 

بودجه برگزاری مراسم نامزدی :

برگزاری مراسم نامزدی و هزینه های آن برعهده خانواده عروس و پدر عروس است و کم بیش در بیشتر مناطق ایران به همین شکل است, البته در بعضی خانواده ها هزینه آتلیه عروس و آرایشگاه و لباس عروس برعهده داماد است.

انتخاب محل برگزاری جشن نامزدی:

عروس و داماد باید برای محل برگزاری جشن نامزدی خود تصمیم بگیرند. اگر تمایل دارند در خانه مراسم نامزدی را به شکل میهمانی خودمانی برگزار کنند میبایست فضای مناسب با توجه به تعداد میهمانان را داشته باشند در غیر این صورت میبایست به فکر برگزاری مراسم نامزدی در تالار یا باغ باشند.
مهترین مسئله در انتخاب مکان جشن نامزدی تعداد میهمانان عروس و داماد میباشد. عروس و داماد باید تصمیم بگیرند که مراسم نامزدی خود را در منزل, تالار پذیرایی, هتل یا باغ برگزار کنند. البته برگزاری مراسم نامزدی در باغ در تمام فصول امکان پذیر نیست.

 

اگر می خواهید جشن نامزدیتان را در منزل برگزار کنید به نکات زیر توجه فرمایید:

تمیز کردن منزل : تمیز کردن و فراهم کردن میز و صندلی به تعداد میهمانانتان
دکوراسیون : بهتر است سفره ای نامزدی که شامل نقل و نبات ، قران ، کیک ، جای انگشتر نامزدی و شمع و گل می باشد با سلیقه ی خود یا از اطرافیان کمک گرفته برای جایگاه عروس و داماد تزئین نمایید .
میز شامتان را نیزحتما با گل های طبیعی و شمع تزئین نمایید.این کار حس خوبی به میهمانانتان می دهد و از میزبانی شما لذت خواهند برد.
اگر دوست یا فامیلی دارید که شما را در انجام کارهایتان یاری کند انتخاب جشن در منزل بسیار عالی می باشد و می توانید پول های اضافی تان را پس انداز کنید.

 

 

یادداشت هایی برای تشکر :
بعد از تمام شدن مراسم نامزدی از تمام افرادی که در برگزاری مراسم نامزدی شما را کمک کرده اند تشکر کنید.

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب