موارد ممنوعیت خواستگاری و نامزدی

خواستگاری و نامزدی

در زمان پدربزرگ و مادربزرگ شما, زمانی که پشت لب پسر سبز میشد و کاری برای امرار معاش پیدا میکرد, مادر و پدر خانواده به دنبال دختری مناسب برای پسرشان میگشتند و بعد از این که دختری را میپسندیدند به داماد آینده اطلاع میدادند و بعد از بله گرفتن از خانواده دختر, زمان عقد و عروسی تعیین میکردند, جالب اینجاست که خیلی از عروس داماد ها حتی تا سر سفره عقد هم همدیگر را نمیدیدند.

مدت ها از این سبک ازدواج ها میگذرد و کمتر کسی به این شیوه ازدواج میکند. البته که همچنان رسم خواستگاری انجام میشود اما کمتر عروس و دامادی را میتوان یافت که تا سر سفره عقد همدیگر را ندیده باشند. بیشتر مواقع پسر قبل از مراسم خواستگاری همسر آینده خود را میبیند و بعد از جلسه ای با حضور اقوام درجه یک در خانه ی عروس برگزار میشود و در جلسه بعدی خواستگاری انجام میشود. البته در بعضی مواقع هم مراسم خواستگاری فقط به منظور آشنایی خانواده هاست زیرا عروس و داماد آینده, قبلا تصمیم خود را گرفته اند و اگر خانواده ها نیز موافق باشند برای مراسم عروسی و عقد برنامه ریزی میشود.

تعریفی از یک رسم رایج
رسم خواستگاری به هر شکلی که صورت گیرد, با هدف درخواست ازدواج مرد از زن برای تشکیل خانواده و زندگی مشترک است. خواستگاری در هر جای دنیا آداب و رسوم خاص خود را دارد و ایران نیز مراسم خواستگاری خاص خود را دارد, معمولا درخواست ازدواج و خواستگاری از طرف مرد مطرح میشود و در صورتی به ازدواج منتهی میشود که هم مرد و هم زن, موافق زندگی مشترک و تشکیل خانواده با هم باشند. برای داشتن زندگی مشترک پایدار, موفق و مستحکم, لازم است که قبل از انتخاب شریک زندگی به موارد زیادی توجه داشت و بررسی کرد تا بتوان انتخاب آگاهانه ای انجام داد.
قبل از ازدواج بهتر است دختر و پسر درباره مشخصات کسی که قرار است یه عمر با هم زندگی کنند به خوبی فکر کنند. همچنین بهتر است هم شان باشند و به تناسب از لحاظ سنی, فرهنگی, اقتصادی, اعتقادی و تحصیلی فکر کنند. بهترین روش برای دوری از اشتباه, استفاده از تجریبات پدر و مادر ها و بزرگان فامیل عروس و داماد است.

محدودیت های خواستگاری
برای پیشنهاد ازدواج و خواستگاری از بعضی خانم ها محدودیت های قانونی وجود دارد که قبل از مطرح کردن خواستگاری باید به آن توجه داشت. براساس قانون 1034 "هر زنی راکه خالی از موانع نکاح باشد, میتوان خواستگاری کرد." باتوجه به این قانون خواستگاری از برخی زنان مجاز نیست. به طور مثال یکی از این محدودیت ها خواستگاری از زنانی که ازدواج با آنها حرام است, مانند کسانی که مرد به آنها محرم است مانند خاله, عمه. خواستگاری از خواهر همسر فعلی نیز حرام است مگر اینکه مرد از همسر فعلی خود جدا شود. همچنین از زنی که تازه طلاق گرفته است هم تا سه ماه نباید خواستگاری کرد.

آیا خواستگاری تعهد آور است
خیر, خواستگاری هیچ تعهدی ندارد و تا زمانی دختر و پسر به عقد هم در نیامده اند, میتوانند منصرف بشوند و طرف مقابل نمیتواند دیگری را مجبور به ازدواج کند.

نامزدی
بعد از مراسم خواستگاری, در صورتی که دختر با پیشنهاد ازدواج پسر موافق باشد, اصطلاحا با هم نامزد میشوند و درواقع دو طرف بیان میکنندکه میخواهند ازدواج کنند و تشکیل خانواده بدهند. در نامزدی هیچ سندی تنظیم نمیشود.

هدیه نامزدی
معمولا در مراسم نامزدی هدیه هایی بین طرفین رد و بدل میشود, اگر به هر دلیلی طرفین از ازدواج منصرف شوند باید هدایا را به هم پس بدهند.

 

 

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب