کارهای لازم برای برگزاری مراسم عروسی

برگزاری مراسم عروسی

 

برنامه ریزی برای برگزاری جشن عروسی مهمترین بخش برای ایده آل برگزار شدن این مراسم است. ممکن است برنامه ریزی مراسم عروسی حتی یک ماه به طول انجامدولی از آنجایی که روز عروسی یکی از مهمترین روزهای زندگی هر فردی ست ارزشش را دارد. برای برگزاری مراسم عروسی باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه به آن میپردازیم.

 

نکته اول : مشخص کردن تاریخ مراسم عروسی
مسلما تمام برنامه ریزی های شما به تاریخ مراسم بستگی دارد و تاریخ عروسی روی هزینه های شما هم تاثیر میگذارد. زیرا اجاره تالار در روزهای تعطیل و اعیاد هزینه بالاتری نسبت به روزهای عادی دارد. و نیز فصل برگزاری مراسم نیز در هزینه ها تاثیر گذار است. معمولا فصل تابستان گران ترین فصل برای اجاره تالار و باغ عروسی است.

 

نکته دوم: مشخص کردن تعداد مهمانان و تهیه لیست
هرچه سریع تر لیستی از کامل از میهمانان مراسم عروسی تهیه کنید. هرگز به حدس و گمان و تخمین اکتفا نکنید. زیرا بسیار پیش آمده که تصویری که شخص از تعداد میهمانان دارد با واقعیت منطبق نبوده و تنها با تهیه لیست میتوان با اطمینان تعداد میهمانان را اعلام کرد. البته ممکن است نسبت به تعداد دقیق مهمانان شک داشته باشید که در این صورت میتوانید از تکنیک تخمین سه نقطه ای استفاده کنید. در این تکنیک ابتدا تعداد افرادی که مطمئن هستید به جشن شما می آیند را محاسبه می کنید و سپس تعداد کل میهمانان را , حال میانگین دو عدد به دست آورده و مبنای محاسبات خود قرار دهید.

 

نکته سوم: مشخص کردن بودجه برگزاری مراسم عروسی
بعد از اینکه تاریخ و تعداد میهمانان مشخص شد, حال باید در مورد بودجه ای که قصد دارید در این مراسم صرف کنید تصمیم بگیرید. در این مورد میتوانید با دوستانی که اخیرا ازدواج کرده اند مشورت کنید و از تجریباتشان استفاده کنید و سپس هزینه ها را به صورت جداگانه روی کاغذ بنویسید و در نهایت باتوجه به بودجه تان اگر لازم بود نسبت به تعدیل هزینه ها اقدام کنید.

 

نکته چهارم: مشخص کردن محل برگزاری مراسم عروسی
هرچه سریعتر نسبت به رزرو باغ یا تالار برای برگزاری مراسم ازدواجتان اقدام کنید. مخصوصا اگر مراسم شما در اعیاد یا روزهای تعطیل است. در انتخاب محل برگزاری مراسم باید به تعداد مهمانان, فصل برگزاری, آبو هوا, مسافت و فرهنگ خانواده ها توجه کنید.
اقدامات نهایی برگزاری مراسم عروسی
بعد از تعیین تاریخ عروسی, تعداد مهمانان, بودجه و محل برگزاری مراسم عروسی, باید برنامه ریزی های تکمیلی ذیل را انجام دهید.
- رزرو دفتر ثبت ازدواج : اگر قبلا عقد محضری انجام نداده اید, باید نسبت به رزرو دفتر ثبت ازدواج اقدام کنید. در انتخاب این مکان سعی کنید مسافت را در نظر بگیرید و محلی نزدیک به مراسم ازدواجتان انتخاب کنید.
- آتلیه عروس : حداقل 5 ماه قبل از مارسم عروسی, قراردادتان با آتلیه عروس را تنظیم کنید زیرا در ماه های آخر مشغله های زیادی خواهید داشت و باتوجه به تنوع در خدمات عکاسی و سلیقه های مختلف و اینکه در نهایت فیلم و عکس عروسی برای شما به یادگار خواهد ماند, انتخاب آن اهمیت زیادی خواهد داشت.
- آرایشگاه عروس : برای کاهش استرس این مورد را نیز 5 ماه قبل از مراسم رزرو کنید و در آرامش سالن منطبق با سلیقه تان را انتخاب کنید. در انتخاب محل آرایشگاه به نزدیکی آن به آتلیه و تالار دقت کنید.

 

- لباس عروس و داماد: انتخاب لباس عروس و کت و شلوار داماد یکی از مهمترین برنامه های شماست که به صرف زمان و انرژی زیادی نیاز دارد . پس این کار را به روز های آخر موکول نکیند و حداقل دوماه قبل از مراسم عروسی لباستان را انتخاب کنید.
خرید عروس و داماد: در فرهنگ ما خرید هایی موسوم به خرید عروس وجود دارد که اجناسی مانند: آینه شمدان, لوازم آرایشی و بهداشتی, چمدان, لباس, ساعت و ... در آن خریداری میشود. هرچه زودتر نسبت به وقت و آداب و رسوم خود در مورد این خرید ها برنامه ریزی و اقدام کنید.
ماشین عروس: در صورتی که برای مراسم ازدواجتان قصد اجاره ماشین را دارید و یا میخواید ماشین را از اقوام یا دوستان امانت بگیرید, هماهنگی آن راحداقل یک ماه قبل از مراسم انجام دهید و این کار را به روزهای آخر موکول نکیند.
گل فروشی: حداقل یک ماه قبل از مراسم گل فروشی مناسب جهت دسته گل, تزیین ماشین و گل آرایی تالار عروسی را انتخاب کنید و وقت بگیرید. سعی کنید تا آنجا که ممکن است گل فروشی انتخاب کنید که به محل برگزاری مراسم شما نزدیک باشد.
کارت عروسی: حداقل یک ماه مانده به تاریخ برگزاری مراسم عروسی, کارت عروسی را سفارش دهید و پس از دریافت شروع به نوشتن و توزیع آنها کنید. زیرا اگر این کار را مانند اکثر خانواده ها به روزهای آخر موکول کنید, فرصت کافی برای رساندن کارت دعوت به برخی از مهمانان باقی نخواهد ماند. پس برای حفظ احترام مهمانان را در اسرع وقت شروع به سفارش و توزیع کارت ها کنید.
محل سکونت: اگر قصد رهن یا اجاره خانه را دارید حداقل دوماه قبل از مراسم ازدواجتان اقدام کنید و قرار داد اجاره حداقل یک ماه قبل ازمراسم امضا کنید و بعد نسبت به تمیز کردن و نظافت, رنگ و نقاشی و چیدن ونصب پرده اقدام کنید. به طوری که حداقل 15 روز قبل از مراسم, منزل شما آماده زندگی باشد.
بسیاری از نگرانی ها و استرس های قبل و بعد از مراسم عروسی ریشه در عدم برنامه ریزی درست دارد. چنانچه با استفاده از نکات فوق جشن خود را برنامه ریزی کنید, میتوانید اطمینان داشته باشید که جشن شما بهترین نحو برگزار خواهد شد.
یکی از بهترین راهکار ها برای برنامه ریزی کاربردی جشن شما استفاده از چک لیست عروسی است. به این صورت میتوانید اجرای همه امور را به دقت کنترل قرار دهید, بدون اینکه چیزی از قلم بیافتد.
چک لیست برگه ای است که تمام کارهای برنامه ریزی شده خود را به ترتیب زمان انجام آن وارد میکنید و بعد از اینکه اطمینان حاصل گردید که همه موارد نوشته شده به ترتیب شروع به انجام آنها میکنید. بعد از اتمام هر مورد جلوی آن تیک میزنید و چنانچه لازم بود در قسمت توضیحات چک لیست, یادآوری هایی برای پیگیری ها مینویسید با این روش میتوانید مطمئن باشید که همه چیز طبق برنامه ریزی شما پیش خواهد رفت.

 

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب