صفر تا صد اتاق عقد و سفره عقد

اتاق عقد رزرو

براساس سنت پیشین ایرانیان، هریک از ظروف سفره عقد، دارای مفهوم منحصر به فرد خودش می باشد. این آیین و رسوم در هر منطقه از ایران متفاوت است.ولی هیچ تفاوتی در کلیت موضوع ایجاد نمی کند. از مواردی که در هر نوع عروسی وجود دارد و جزو اجزای جدانشدنی به شمار می رود، بایستی به سفره عقد اشاره کرد.چه قصد برگزاری عروسی بدون زرق و برق و چه عروسی مجلل و با شکوه را داشته باشید، در هر صورت باید در جشنتان سفره عقد داشته باشید. همه عروس و دامادها خواهان این هستند که لحظات نخست جشن عروسی شان را شادمان برگزار کنند. در ادامه می خواهیم مطالبی را در مورد تزیین وسایل سفره عقد بیاوریم. به طور کلی فرقی نمی کند که بخواهید جشنتان را در تالار یا دفتر ازدواج برگزار کنید و یا اینکه بخواهید جشن عقدتان را در منزل خودتان برگزار نمایید. مطالعه این مطلب به شما کمک می کند تا این روز را به بهترین روز زندگی تان تبدیل کنید.
براساس سنت، یک سری لوازم در سفره عقد می چینند. لوازم دیگری نیز از جانب خانواده آقا داماد برای عروس خانم تهیه می شود و لوازم دیگری هم از جانب خانواده عروس خانم برای آقا داماد خریداری می شود. در ادامه لیست خریدهای عروس و داماد را آورده ایم.
مکان برگزاری مراسم سفره عقد
به طور کلی چند حالت برای برگزاری جشن عقد وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. می توانید به محضر مراجعه نمایید، محضرهایی که سفره عقد حاضر دارند و لوازمتان را آنجا بچینید.
همچنین می توانید جشنتان را در منزل برگزار نمایید. این روش هم مقرون به صرفه است هم اینکه در مواجهه با زمان، مشکل ندارید. در واقع خودتان تعیین کننده ی زمان هستید.
در صورتی که جشن عقد و عروسی تان یکی است، می توانید جشن عقدتان را در تالارهایی که سفره عقد دارند، برگزار کنید.
فهرست لوازم مراسم عقد
کت و شلوار
پیراهن دامادی
ست کمربند و کیف
حلقه
ساعت
کفش
لباس خواب و لباس زیر
حوله
ریش تراش (شامل: ست افترشیو، برس و شانه، کیف اصلاح و لوازم جانبی)
چمدان
حوله
فهرست وسایل مورد نیاز برای سفره عقد:
خنچه عقد
قرآن سفید و رحل قرآن
کله قند عروس داماد و پارچه سفید
تنگ آب و شمع روی آب
سکه و نقل
تخم مرغ
عسل
نخ و سوزن
آجیل حاوی گردو، بادام و فندق
میوه هایی نظیر: سیب، انار و انگور
صندلی و میز برای مهمانان
بادکنک، لوازم تزیینی، ربان
سبد تزیینی مخصوص حلقه ازدواج
ترمه
گل و گلبرگ قرمز و سفید ویژه تزیین
اسپند
جای نماز و مهر و تسبیح
نخ و سوزن (استفاده از این مورد در برخی مناطق رایج است).
نحوه چیدمان سفره عقد به صورت زیر است:
برای چیدمان سفره عقد احتیاجی به استعداد خاصی نیست. بلکه علاقه و اشتیاق به این کار، کفایت می کند. پیشنهاد می کنیم از رنگ های مورد علاقه تان برای تزیینات استفاده کنید. می توانید پارچه های ساتن ساده را جایگزین پارچه های ترمه و سوزن دوزی شده کنید.
استفاده از یک میز برای پهن کردن سفره عقدتان بسیار مناسب است. می توانید چند میز کوچک در ارتفاع های متنوع را جایگزین یک میز بزرگ کنید. با پارچه مورد علاقه تان سطح میز را بپوشانید و پس از آن براساس سلیقه و علاقه تان میز مورد نظرتان را تزیین نمایید.
مفهوم هریک از نمادهای سفره عقد به شرح زیر می باشد:
به منظور شکرگذاری از نعمت ها و موهبت های خداوند، از جانماز گسترده استفاده می کنند.
مهم ترین وسیله سفره عقد، قرآن است. ضمن اینکه قرآن از لوازم اصلی سفره عقد عروس خانم ها می باشد. همچنین اغلب نخستین وسیله ای که توسط عروس و داماد خریداری می شود، قرآن است.
آیینه و شمعدان مقابل عروس و داماد، درست وسط سفره قرار داده می شود. در حقیقت نماد گرمی قلب ها و صداقت و پاکی دو طرف در ازدواج می باشد.
رونق اقتصاد و آرزوی بیشترشدن رزق و روزی نیز، با سکه نشان داده می شود.
نماد باروری و زایش اولاد، تخم مرغ می باشد.
برای دور کردن چشم بد از زندگی جدید، اسپند را در سفره عقد می گذارند.
برخی از افراد برای نشان دادن تندرستی و شادابی، از انار و سیب که از میوه های بهشتی هستند، استفاده می کنند.
به عنوان نماد سلامتی و سرسبزی، از سبزی و از پنیر به عنوان نمادی برای خوش بختی استفاده می کنند. نان سفره عقد در هر منطقه فرق می کند.
از نخ و سوزن برای نمایش آرزوی حل شدن اختلافات و مشکلات زندگی توسط صاحبان آن زندگی استفاده می شود. البته رسم استفاده از نخ و سوزن در بعضی از مناطق به کار می رود.
برای نشان دادن آرزوی سلامتی و گسترده بودن سفر و افزایش عمر از آجیل هایی نظیر بادام، گردو و فندق استفاده می کنند.
برای شیرین کامی از نبات استفاده می کنند. هم چنین برای باشکوه تر شدن سفره عقدشان استفاده می کنند و نیز نمایانگر آرزوی یک زندگی همواره شیرین و سرشار از شادی برای آنها می باشد.

اتاق عقد

 

 

 

اتاق-عقد-2

 

اتاق عقد

 

سفره عقد

 

سفر عقد

باغ تالار تاجتشریفات مجالس

پربازدیدترین مطالب